Drewno. Najstarszy i najszlachetniejszy materiał, przy użyciu którego od tysiącleci kształtujemy otaczającą nas przestrzeń. Nauczyliśmy się wydobywać z niego oś więcej niż tylko piękno kształtu. Duszę.
Przeczytaj jak to robimy
Źródło
Pozyskanie odpowiedniego materiału to bardzo trudny i wymagający dużego doświadczenia proces. Jest to jednak niezwykle istotny etap naszej pracy. Zawsze pamiętamy iż w przypadku starego drewna, istotą jego piękna jest nie tylko sam materiał ale również wszystko co jest z nim związane, historia jaką ma nam do opowiedzenia. Miejsce z którego pochodzi, wiek, zdarzenia których mogło być świadkiem. To wszystko tworzy niepowtarzalna kombinacje, a stare drewno staje się swoistą kapsułą czasu, przenoszącą nas w inny świat. Szukamy więc miejsc które mogą łączyć w sobie te wszystkie cechy. Często są to miejsca zwyczajnie przez nas omijane, ukryte wieloma dzisięcioleciami zapomnienia, kryjące jednak w murach niesamowite historie. Pałacyki, dworki, młyny czy kamienice to cudowne przestrzenie, które tylko czekają aby podzielić się swoją historią. Pozyskiwane drewno może być wyłącznie w drodze recyclingu, w trakcie renowacji, czy zabezpieczania budynków. Nasza praca w tym etapie oznacza żmudne wyszukiwanie tego rodzaju miejsc, poznawaniu ich historii, zbieraniu informacji co do ich dalszych losów.
Pielęgnacja
Rozumiemy ze stare drewno wymaga. specjalnej troski w procesie tworzenia. Po dokładnych oględzinach i kwalifikacji drewna, rozpoczynamy od jego czyszczenia. Każdy etap naszej pracy to ręczna, często niemalże konserwatorska praca. W zależności od stanu drewna, rozpoczynamy od mycia zdemiralizowaną wodą wnikającą głęboko w przestrzenie drewna oraz ręcznego czyszczenia.
Czasami konieczne jest podjęcie działań które zabezpieczą materiał przed występowaniem pasożytów oraz grzybów, które mają tendencję do występowanie gównie w przypadku drewna zawilgoconego, przebywającego w zmiennych warunkach (wnętrza zawalonych budynków, podziemia, sztolnie). Poddanie drewna prewencyjnej kąpieli całkowicie eliminuje ten problem.
Przy każdej jednak czynności musimy pamiętać iż stare drewno wymaga wyjątkowego skupienia, niewłaściwe postępowanie może nieodwracalnie zniszczyć jego strukturę, która staramy się za wszelką cenę zachować. W przypadku drewna mocno zniszczonego wymagającego utrwalenia, kolejnym etapem może być kąpiel w naturalnym roztworach krystalizujących które są w stanie łączyć osłabione włókna drewna. Tego rodzaju proces trwa od kilku dni do kilku tygodni.
Tak oczyszczone drewno wymaga wieloetapowego, bardzo dokładnego suszenia, które w szczególnych wypadkach może trwać nawet do kilku miesięcy. Należy wziąć po uwagę iż drewno jest wrażliwe na zmieniające się warunki (temperaturę, wilgotność) stąd procesami które mają w swojej definicji te elementy należy należy sterować niezwykle umiejętnie, dzięki temu mamy pewność iż otaczamy materiał odpowiednią opieką.
Po zakończeniu suszenia, dokonujemy kolejnych bardzo dokładnych oględzin które mają na celu potwierdzenie skuteczności procesu. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z jakością materiału, nie wahamy się rozpocząć zabezpieczenie materiału od nowa.
Po zakończeniu tych działań, otrzymujemy materiał gotowy do pracy. Często jego metamorfoza w procesie rewitalizacji ukazuje nam całkowicie nowe oblicze drewna. Nabiera nowych kolorów.
Idea
Wszystko zaczyna się od inspiracji. Może być nim kształt, miejsce, przedmiot, zapach. Wszystko może stać się inspiracją do tworzenia pięknych rzeczy, przestrzeni.
Każdy z etapów pracy przy tworzeniu mebli ze starego drewna jest jedynie częścią większej całości. Projektując, musimy mieć zawsze na względzie materiał z jakiego projekt będzie realizowany. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w pracy ze starym drewnem stąd potrafimy przewidzieć wszystkie problemy które mogą pojawić się w fazie produkcji. Filozofia pracy ze starym drewnem jest całkowicie inna niż w przypadku nowego drewna.
Dla nas stare drewno jest nośnikiem historii, nośnikiem który sam w sobie posiada silny akcent wiekowości, stąd uwielbiamy przekształcać je w modernistyczne bryły, łączyć z nowoczesnymi materiałami: stal, szkło, lacobell. Ograniczeniem jest wyłącznie nasza wyobraźnia…
Tworzenie
Znamy potencjał oraz ograniczenia starego drewna. Wiemy więc dokładnie jak mamy postępować z nim w trakcie produkcji. Podstawową zasadą pracy w naszej pracowni to: “Musisz czuć drewno pod dłońmi, a drewno musi czuć Twoje dłonie”. Nasze meble wykonywane są więc wyłącznie ręcznie. To czasochłonny proces wymagający skupienia i zaangażowania przeradzającego się w szczerą pasję, bez niej nie ma możliwości tworzenia rzeczy naprawdę pięknych! Lubimy wykorzystywać metody które często odeszły w zapomnienie: klejenie na gorąco, czopy, kleje kostne przygotowywane wg. XVII wiecznej receptury na bazie mąki oraz żelatyny. Również przy barwieniu i zabezpieczaniu mebli stosujemy często autorskie kompozycje wosków, bejc czy olei.
Wiemy że stare drewno żyje innym rytmem, stąd czas pracy nad poszczególnymi meblami liczony jest w tygodniach, wynika to bezpośrednio z troski o materiał i jakość jaką chcemy uzyskać. Zdecydowanie każdy mebel to jednostkowa praca wypełniona wieloma godzinami żmudnej ale niezwykle ciekawej pracy. Efekty bywają dla nas samym zaskakujące.. i to jest w tym wszystkim najpiękniejsze!