Meble wykonane ze starego drewna to doskonały wybór dla wszystkich, którym zależy na wnętrzu niepowtarzalnym i jedynym w swoim rodzaju. Tego typu drewno przez dziesiątki lat kształtowane było przez naturę, dzięki czemu każdy mebel posiada swoją własną historię i jedyny w swoim rodzaju rysunek słoi. Aby mogły nam one służyć przez wiele lat musimy się jednak o nie troszczyć i pielęgnować we właściwy sposób.
Sprawdź nasze przepisy!
Pielęgnacja mebli lakierowanych
Do czyszczenia mebli lakierowanych używać powinno się ściereczki wykonanej z mikrofibry. Pamiętajmy, aby środków do czyszczenia nigdy nie nakładać bezpośrednio na drewno, lecz na ścierkę. Tego typu mebli nie należy czyścić wodą z płynem ani oliwką dla dzieci. Kolejnym etapem pielęgnacji mebli lakierowanych jest ich zabezpieczenie. Tutaj również posłużyć powinniśmy się ściereczką z mikrofibry oraz specjalnym środkiem do czyszczenia. Pamiętajmy, że do każdego rodzaju wykończeń drewna dostępne są osobne preparaty – niewłaściwie dobrane środki spowodować mogą odbarwienie drewna.
Pielęgnacja mebli olejowanych
Meble, które poddane zostały olejowaniu są bardzo dobrze zabezpieczone przed użytkowaniem – nie są one podatne na wilgoć i oddziaływanie promieni UV. Co więcej, zyskują one matowy, naturalny wygląd, są miłe w dotyku, a co najważniejsze – nie przyciągają kurzu.
Pielęgnację mebli olejowanych podzielić można na trzy etapy:
- Czyszczenie, które powinno mieć miejsce przed każdym olejowaniem i pielęgnacją. Brud z tego typu mebli usunąć należy przy pomocy specjalnego środka do czyszczenia mebli olejowanych. Jeżeli pojawiły się na nich plamy, usunąć możemy je przy pomocy delikatnej wełny stalowej, na którą nałożyć należy preparat czyszczący.
- Olejowanie – od 1 do 4 razy do roku. Częstotliwość jest tutaj uzależniona od rodzaju powierzchni – na meble rzadko używane olej nakładać można raz w roku lub rzadziej, na te, które narażone są na niekorzystne oddziaływanie czynników zewnętrznych – 3-4 razy do roku. Nigdy nie stosujmy oleju na mokrej powierzchni, a na drewno nakładajmy go przy pomocy wałka lub pędzla.
- Pielęgnacja – 4 – 6 razy do roku. Wykonywać powinno się ją przy pomocy specjalnego preparatu, który skutecznie pozbędzie się świecących plam i pozostawi matowe wykończenie drewna.
Pielęgnacja mebli woskowanych
Wosk nakładać można zarówno na meble już wcześniej woskowane, jak i bejcowane i te wykonane z surowego drewna. Nadaje on im ciepły wygląd, podkreśla słoje, pogłębia kolor, sprawia, że powierzchnia mebla staje się bardziej gładka, a rysy i ubytki mniej widoczne. Posiada on również właściwości antystatyczne. Mebli drewnianych woskowanych nie należy myć przy pomocy mokrych czy wilgotnych ściereczek – do tego celu używać można wyłącznie suchych, miękkich ścierek z mikrofibry oraz specjalnych preparatów pielęgnacyjnych. Dopiero na tak przygotowany mebel możemy zacząć nakładać wosk. Najlepiej sprawdzą się tu woski z naturalnych składników, na przykład pszczele. Niewielką ich ilość nakładamy na ściereczkę, a następnie wcieramy w drewno. Jeżeli na naszych meblach znajdują się rysy, użyjmy specjalnego preparatu do ich wypełniania dobranego kolorystycznie do barwy mebla.
Zakup mebli ze starego drewna to pewnego rodzaju inwestycja. Warto wydać na nie odrobinę więcej i mieć gwarancję, że będą służyć one również kolejnym pokoleniom.
Z czasem meble tego typu zyskują na wartości i stają się piękną rodzinną pamiątką.